Hakan GÖZCÜ
Hakan Yazarının Avatarı
Hakan
ADMİN / YÖNETİCİ
Yazar Online.
SİTEDE DEĞİL ( OFFLİNE )
Toplam Okunma : 841 Kez Okunmuş.
Yapılan Yorum : 0 Yorum Yapılmış.
Verilen Puan : 1 Kişi Puan Vermiş.
Eklenme Tarihi : 17.04.2013 / 17:21:02
Ortalama Puan :
10101010101010101010
Puan Ver :
Sosyal Ağlarda Paylaş ;
SCORPIONIDA (AKREPLER) İçeriğini Facebook'ta Paylaş. SCORPIONIDA (AKREPLER) İçeriğini Twitter'da Paylaş. SCORPIONIDA (AKREPLER) İçeriğini Google'da Paylaş. SCORPIONIDA (AKREPLER) İçeriğini Yahoo'da Paylaş. SCORPIONIDA (AKREPLER) İçeriğini Google'da Ara.
Sponsor Bağlantımız ;
Sponsor Reklam Alanımız.

SCORPIONIDA (AKREPLER)

 

1. Ordo (Takım): Scorpionida (Akrepler)

 

Akrepler, bilinen en eski karasal eklem bacaklılardır. Geceleri aktif (nokturnal) olan, ince ve uzun vücutlu canlılardır. Akreplere özgü olarak ikinci üye çifti genişleyip büyüyerek, "kıskaç" olarak bilinen pedipalpusları meydana getirmiştir. Av pedipalpuslar ile yakalanır, keliserler ile parçalanır.

 

Akrep

 

Vücudun kendisi 7, kuyruk bölgesi ise 5 segmentlidir. Kuyruğun (postabdomenin) 5. segmentinin üst kısmında bir zehir iğnesi ve bunun iç kısmında da bir zehir bezi bulunur. Zehir iğnesi ayrı bir segment değildir, iğnenin kontrolünden sorumlu olan sinirler yine 5. segmentte bulunur. Afrika'da yaşayan "Androctonus" ve Meksika'da yaşayan "Centruroides" cinsleri, insanı soktuğu zaman 30 dakika içinde öldürebilir.

 

Androctonus     Centruorides

Androctonus                                               Centruroides

 

Baş bölgesinin üst kısmında bir çift büyük göz ve ön kenarında 2-5 çift yan göz taşırlar. Genital açıklığı örten kapakçığın gerisinde, "Pecten" adı verilen ve toprak yapısının algılanmasında görevli olan, tarak şeklinde bir almaç bulunur. Bu almaçların her birinin üzeri duyarlı kıllarla örtülüdür. Bu kıllar, hayvana titreşim ve harekete yönelik kimyasal ipuçları vermede görevlidir. Erkek akreplerde bu yapılar, dişilerde görülenlerden daha iri boyutludur. Erkek ve dişileri ayırt etmede yararlanılan bir diğer özellik ise, dişilerin kıskaçlarının erkeklere göre daha iri ve geniş yapılı oluşudur. 

Solunum kitapsı akciğerler ile gerçekleştirilir. Eklem bacaklılar arasında en iyi gelişmiş dolaşım sistemi, akreplerde görülür. 

Ayrı eşeylidirler. Döllenme vücudun içinde gerçekleşir. Ender olarak ovovivipari ve çoğunlukla gerçek vivipari görülür ve genç bireyler yumurtadan çıktıktan sonra bir süre boyunca dişi tarafından taşınır. Akreplerin vücutları, UV ışınımını soğurur ve geri yansıtır. Bu özellik, arazi çalışmalarında biyologlara oldukça yardımcıdır. Geceleri akrep toplamaya çıkan biyologlar, yere doğru tuttukları UV ışığının yeşilimsi bir tonda geri yansıması yardımıyla akreplerin yerlerini bulurlar.

 

1. Familya (Aile): Scorpionidae  (Genus: Scorpio, Pandinus)

Pandinus


2. Familya (Aile): Chaectidae (Genus: Euscorpius, Calchas)

Euscorpius

 

3. Familya (Aile): Vejovidae (Genus: Iurus)

iurus

 

4. Familya (Aile): Buthidae (Genus: Centruroides, Buthus)

Centruorides

 

KAYNAK: http://www.biltek.tubitak.gov.tr/


Anahtar Kelimeler : - scorpionida - akrepler - arachnida - örümcekgiller - chelicerata - keliserliler - arthropoda - eklem bacaklılar - eucoelomata - gerçek sölom boşluklular - protostomia - ilkin ağızlılar - eumetazoa - invertebrata - omurgasız hayvanlar - bilateria - bilateral simetrili canlılar

SCORPIONIDA (AKREPLER) İçeriğine Siz'de Yorum Yapmak İstemez misiniz?

Hata!

Bu İçeriğe Yorum Yapma Yetkiniz Bulunmuyor.

Bu İçeriğe Henüz Yorum Yapılmamış Veya Onay Bekleyen Yorumlar Var.